Apple 10 Milyon Euro Ödeyecek!

Dava Süreci

Geçtiğimiz yıllarda her yerde gördüğümüz Apple'ın yavaşlatma skandalı son zamanlarda tekrar gündeme geldi. Bugüne kadar Apple'a karşı açılan davaları herkes sosyal medyada görebiliyor. Apple'ın yaptığı itirazlar neticesinde yeniden değerlendirilen dava sonunda bir sonuca ulaştı ve tekrar gündeme geldi. Apple'ın iPhone yavaşlatma skandalı Apple'a biraz pahalıya patlayacak gibi görünüyor.

Yukarıda dediğimiz gibi önceden gündeme gelen fakat bir sonuca ulaşmadan uzayan dava süreci geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Sonuçlanan davaya göre Apple Amerika Birleşik Devletlerine 500 milyon Dolar ödediği gibi şimdide belirli bir miktarda ceza ödeyecek.

teknolaps


Ceza Ne Kadar Olacak?

2018 yılının başında iPhone yavaşlatma konusu ile gündeme gelen Apple bataryası eskiyen iPhone modellerinin içinde bulunan işlemcilerin performansını düşürdüğünü kabul etmişti. Sonrasında bu yavaşlatmayı durdurup kullanıcıların tercihine bırakmış fakat öncesinde gizli gizli telefonları yavaşlattığı için birçok devletten Apple'a davalar yağmaya başladı. Bu davaların birisinin sahibi de İtalya'idi

İtalya ülkesinde Apple'ın 10 milyon Euro ödemesi kesinleşmişti fakat Apple'ın yaptığı itirazlar neticesinde davayı askıya almışlar ve süreci uzatmışlardı. Apple'ın itirazlarını değerlendiren İtalyan mahkemeler Apple'ın suçlu olduğunu belirtip itirazını geri çevirdi. Geçtiğimiz günde de ceza kesinleşti ve Apple 10 milyon Euro ödemeye mahkum edildi.


Bu davalar dışında Apple'ın uğraştığı diğer davalarda ödediği miktar toplam 500 milyon Doları geçmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri'nde ödediği 500 milyon Dolar'ı hala hatırlıyoruz ve İtalya'da aldığı cezanın Apple için herhangi bir sorun oluşturacağını sanmıyoruz. Fakat yinede insanların telefonlarını yavaşlatması hala gündemde kalacak bir olay gibi duruyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar