The Last of Us Part II Sızıntısının Arkasındaki Gerçekler

2020 yılında en çok konuşulan oyunlardan birisi olan The Last of Us Part II'nin yaşadığı en büyük şoku geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti oyun içindeki görseller ile hikayenin neredeyse tamamının sızdırıldığı olayda ilk başta suçlunun kim olduğuna dair suçlar Noughty dog çalışanlar üzerine çevrilmişti. Fakat Sony bunun yanlış bir bilgi olduğunu yaptığı açıklama ile duyurdu.

teknolaps

Sony oyun sektöründe yaşadığı sızıntı bir anda bomba gibi gündeme düşmüştü. 2020 yılında en çok beklenen oyunlardan birisi olan The Last of Us Part II'nin neredeyse tüm hikayesi görsellerle birlikte sızdırılmıştı. Bu olay bu sektörde yaşanan en büyük sızıntılardan birisi olarak nitelendirildi ve Sony den açıklama beklenmeye başlandı. Bu olayın arkasında Noughty Dog çalışanlarından birisi olduğunun tahmini sürülüyordu fakat Sony son yaptığı açıklamada kendi çalışanlarının ve Noughty çalışanlarının bir suçu olmadığının altını çizdi. Ayrıcı Bloomberg'de çalışan Jason Schreier bu bomba sızıntının sanıldığı gibi bir çalışandan değil Naughty Dog'un özel sunucusuna sızan bir bilgisayar korsanının yaptığını söyledi.

Olay hakkında araştırma yaptığını söyleyen Jason Schreier bu olayla ilgili bilgisi olan bir kişiyle konuştuğunu söyleyip bu açıklamayı yaptı. Yani olay Jason'a göre bir güvenlik açığından faydalanılarak Naughty Dog'un kendisine ait bir sunucuya erişildiğini ve bilgilerin sızdırıldığını söyledi.