Telefon ve Konsol Vergiler Yüzünden Fiyatı Artabilir!

Yurt dışı Kaynaklı Vergiler Gelebilir mi?

Son zamanlarda Corona Virüsü yüzünden araları epey bir bozulan ABD ve Çin'in özellikle Trump'ın baskısı ile şiddetlenen ticaret savaşlarının etkisi dünyayı etkiliyor. ABD başkanı Donald Trump Amerika merkezli olan ve yurt dışında üretim yapan şirketlere ek vergiler getireceğini açıkladı. Bu durum telefonları, konsolları ve birçok teknolojik aleti maalesef etkileyebilir fiyatlarında artış olabilir.

Telefon sektörünü adeta hedefi haline getiren Donald Trump herkesinde bildiği üzere Çin markası Huawei markasına çeşitli yaptırımlar uygulamakta. Tabi bu durum Huawei marka telefonların zam almasına sebep olmuştu. Trump bu yaptırımları bitirmek yerine geçtiğimiz günlerde Huawei üzerindeki vergileri bir yıl daha uzattığını açıkladı.


Corona virüsü yüzünden birçok ülkedeki mağazalarını kapatan Apple, normale dönme sürecinde aşamalı olarak tekrardan mağazalarını açmaya başladı. Amerika merkezli ve yurtdışında üretim yapan Nvidia, AMD, Intel, Apple gibi büyük teknoloji şirketleri bulunuyor. Eğer bir vergi getirilirse başta ekran kartları, telefonlar, bilgisayar ve bilgisayar parçaları, işlemci gibi bileşenlerin fiyatı artacak. 

Trumpa göre vergiyi getirmesinin sebebi bütün üretimi ABD' içine taşımak ve ABD'den dünyaya ihracat yapmak. Trump istediğini zorla yaptıran birisi ve eminim bu olayı da yapacak ve neredeyse bütün teknolojik aletlere vergi getirecek. Merkezi Tayvanda olan iletken üreticisi TSMC, bu kararla ABD'de 2. merkezini açmaya hazırlanıyor. Merkezi açıldıktan sonra üretim 2024 yılında yapılması planlanıyor

Konsolların fiyatı artabilir

Xbox Series X ve Playstation 5'in henüz fiyatı açıklanmasa bile eğer vergi getirilirse bu aletlerinde vergi eklenerek satışa sunulması bekleniyor. Sony'nin haziran ayında duyuru yapması beklenirken Xbox Series X geçtiğimiz haftalarda oyunlarını duyurmuştu. Ayrıca Xbox Series X'in seri üretimi başladı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar