Intel Yeni Nesil Comet Lake-S İşlemcilerini Duyurdu!

İsmi Intel Comet Lake-S olacak bu yeni nesil oyuncu işlemcisi çıktığında dünyada bulunan en hızlı Core i9 10900K oyun işlemcisi olacak.

Geçtiğimiz 30 Nisan günü Comet Lake-S adlı Masaüstü bilgisayar işlemcisini tanıtan İntel firması yeni anakartlara ihtiyaç duyuyor Seri oyun dünyasına ise Core i9-10900K olarak giriş yapıyor.
LGA1200 Tarzı soket yapısı bulunan yeni işlemci hakkında söylenilenler ise  Intel firmasının güç tüketiminde optimizasyon yaparken zorlandığı için yeni bir soket türüne geçmek zorunda olduğu yönünde. Her yıl bu tür işlemciler çıkarıp yeni anakart aldırmayı gereklilik haline getiren Intel yine bu huyundan vazgeçmedi.

Z490 anakartı ile gelecek olan işlemciler 10 çekirdek 20 izleğe kadar çıkabiliyor. Intel'in dediğine göre en hızlı oyun işlemcisi Corei9-10900K olacak. Üretimi Core i3'den başlayarak i5,i7 ve i9 olarak devam edecek. İşlemcileri alısanız 400 serisi yeni bir anakart almanızda gerekiyor. 10. nesil işlemciler genellikle 14nm optimize edilmiş üretim teknolojisi kullanıyor. Söylentiler arasında Intel'in sonraki çıkaracağı işlemcilerde kullandığı üretim teknolojisinin değiştirileceğine kesin göz ile bakılıyor.


Ayrıca işlemciler Tubo Boost Max teknolojisi ile beraber karşımıza çıkıyor. Bu teknolojiyi kullanarak Intel her üretilen işlemcinin çekirdeklerini test ederek en çok performans veren işlemciyi buluyor. Bu şekilde işlemciler kalitelerine göre sıralanıyor ve her çekirdek için ayrı ayrı otomatik overclock yapılması sağlanıp yüksek performanslar hedefleniyor.

İşlemciler Turbo Boost Max Teknolojisi ile beraber geliyor. Bu teknolojiyle beraber Intel, üretim sürecinde her bir işlemcinin her bir çekirdeğini test ederek en performaslı işlemciyi buluyor. Bu sayede işlemcileri kalitelerine göre sıralıyor ve kendi içerisinde saklıyor. Böylelikle her çekirdek için ayrı otomatik overclock yapılması sağlanılıyor ve yüksek performans hedefleniyor.